top of page

Bevezetés

MIDI vezérlőt, vagy másnéven MIDI kontrollert képfeldolgozáshoz használni viszonylag újkeletű dolog. Ezeket a készülékeket eredetileg zenekészítő szoftverekhez szánják a gyártók, de egy-egy ügyes plugin segítségével hatékonyan össze tudjuk kötni őket az Adobe Lightroom szoftverrel.

 

Fontos kihangsúlyozni, hogy jelen pillanatban csak a Lightroommal működnek együtt a kontrollerek (egy kivételével), Capture One-nal, Photoshoppal, vagy más RAW-konverterrel technikai okok miatt nem lehet MIDI kontrollert használni. Capture One-ra jó eséllyel nem is lesz ilyen lehetőség, mert a Phase One által készített szoftverhez csak méregdrága éves díj ellenében lehet külső appot, szoftvert, plugint fejleszteni, míg a Lightroomhoz ingyenes a hozzáférés fejlesztői oldalról.

 

Hogy miért jó kontrollert használni a képfeldolgozáshoz? 

 

A filmes világban az utómunkához nagyon régóta használnak már hardveres eszközöket, ahogy a zenekészítésben is. A fotófeldolgozás világát azonban csak most érte el ez az “őrület”. 

 

A lényeg, hogy sokkal könnyebb, gyorsabb, ergonómikusabb a Lightroom csúszkáit és funkcióit hardveres potméterekkel és gombokkal irányítani, 

 

mint a szoftverben egérrel vagy tapipaddal, hiszen ezek a csúszkák a szoftverben picik, nehéz “megfogni” őket az egérmutatóval, ráadásul sok van belőlük, így lefelé-felfelé kell görgetnünk a Develop panelen, hogy elérjük egyiket-másikat. 

Ha viszont MIDI kontrollert használunk, lehetőségünk van ezeket a Lightroom csúszkákat (pl Expozíció, Kontraszt, Szaturáció, vagy akár a zajszűrés/élesítés csúszkáit) egy-egy kontroller potméterhez vagy tekerőhöz rendelni, így a kezünk alatt lesz a teljes csúszkakínálat, egyiket-másikat csak meg kell fogni és tolni/tekerni, ezzel állítva a Lightroomban a potméterhez tartozó funkció értékét. Egy kézmozdulattal tudjuk tehát a képünket sötétíteni/világosítani, állítani a kontrasztját, a színeit vagy akár a fehéregyensúlyát (és persze sokminden mást). 

Nem baj, ha a kontrollerünkön kevesebb potméter/tekerő van, mint amennyit a LR-ban használunk, erre van több megoldás is!

 

Sőt, a kontrolleren többnyire vannak gombok is, amikhez szintén tudunk Lightroom funkciókat rendelni. Ott van például a beállítások szinkronizálása, vagy egyik kép beállításainak másolása egy másik képre, de behívhatjuk a vágó, ecset, gradiens stb (Crop/Brush/Gradient) eszközöket épp úgy, mint, hogy csillagozni/zászlózni (Rate/Flag) tudjuk a fotóinkat, vagy akár ellátni őket egy-egy presettel (pl VSCO). Ezeket korábban billentyűparancsokkal, vagy billentyűkombinációkkal tudtuk jó esetben elérni, kontroller használatakor viszont mind egy-egy gombnyomásnyira lesznek a kezünk alatt. Gondoljunk bele, egy gombnyomásra rátehetjük a kedvenc presetünket a képre, nem kell kikeresgélni a listából, majd ezt a beállítást egy másik gombnyomással kimásoljuk (Copy) és egy harmadik gombnyomással rámásoljuk a következő 5-10-20 képre (Paste vagy Sync).

 

Aki nem használt még kontrollert, talán el sem tudja képzelni mennyire felgyorsítja, megkönnyíti, egyszóval élvezetessé teszi a válogatást és az utómunkát, vagyis a képfeldolgozás teljes folyamatát. Akkor is, ha csak néhány képről beszélünk, ha meg többszázról (pl. esküvő, rendezvény), ahhoz a kontroller egyenesen az Isten ajándéka! Ahhoz lehet kb. hasonlítani, mintha egy autót kormánnyal, sebváltóval és pedálokkal vezetünk, vagy egy képernyőn egérrel, esetleg egérrel és billentyűzettel. Aki használt már autóversenyzős videojátékot kormánnyal és pedállal, tudja mekkora a különbség ahhoz képest, ha csak billentyűzettel játszunk. De mondhatunk egyszerűbb példát is: képzeljük el, hogy egy szöveget valódi billentyűzettel gépelünk be, vagy egy képernyőn látható virtuális billentyűzettel, melynek gombjait az egérmutatóval kell nyomkodni. Nem mindegy, ugye?

Ezen az oldalon bemutatjuk, hogyan lehet összekapcsolni a MIDI kontrollereket a Lightroommal és azt is, hogy mely MIDI kontrollereket érdemes ehhez használni, ugyanis nem túlzás, ha azt állítjuk, hogy többszáz típus van a világon. 

Léteznek a piacon már kulcsrakész (plug and play) megoldások is a kontrollerezésre kissé borsos áron, de a többség maga rakja össze és konfigurálja a saját rendszerét, hiszen igazán nem ördöngősség, nem kell hozzá semmilyen programozási tudás, csak némi türelem az első beállításkor. Az se számít ma már, hogy Mac-ed vagy Windowsod van, ugyanis mindkét platformra létezik megoldás. 

 

No és mindez mennyibe kerül? A kontroller összekötése a Lightroommal ingyenes, egyedül egy MIDI kontrollert kell beszereznünk, amit 15-20ezer Ft-tól lehet már kapni kb 170ezerig bezárólag, tehát mindenki megtalálhatja a számítását.

 

Kedvet kaptál? Üdv az oldalon, üdv a hardveres képfeldolgozást preferálók körében! Mehet tovább a móka a szoftverekkel.

 

bottom of page