top of page

Szoftveres oldal

 

Azt már említettük a bevezetőben, hogy a kontrollerezés csak az Adobe Lightroommal működik. Ennek oka röviden annyi, hogy az Adobe Camera RAW maga is csak egy al-szoftver, a Photoshop része, így nincs lehetőség plugint telepíteni hozzá. A Capture One-hoz éppenséggel lehetne, de a fejlesztéshez szükség van a Capture One SDK-jára (Software Development Kit), amit a Phase One borsos éves díjért cserébe ad csak oda a fejlesztőknek, ezt pedig senki nem fogja kifizetni. Ellenben a Lightroom SDK-ja szabadon letölthető a netről, így lehet rá fejleszteni.

 

Ahhoz, hogy a kontrollert össze tudjuk kötni a Lightroommal egy a Lightroom File-menüjéből telepíthető aprócska plugin programra van szükség, mely annyit tud, hogy a kontrollerből (USB-n) kijövő digitális jelet összeköti a saját készletében lévő Lightroom parancsokkal és funkciókkal. Ezt hívják mappingnek. Vagyis, ha megmozdítunk egy potmétert a kontrolleren, vagy megnyomunk egy gombot, annak jelét a plugin érzékeli, és tudja, hogy ha ez a jel érkezik, akkor melyik Lightroom csúszkát hány értékkel kell elmozdítania, vagy épp milyen funkciót kell aktiválnia stb. Az előbb említett “saját készlet” azt jelenti, hogy a dolog nem teljesen automatikus, a plugin fejlesztőjének/programozójának feladata az, hogy kihámozza a Lightroom funkcióit az SDK-ból és beépíti a pluginba, így a pluginokban annyi Lightroom funkció érhető el, amennyit a fejlesztője belerakott. Ez egyes fejlettebb pluginoknál közel az összes létező Lightroom funkciót jelenti, egyeseknél meg csak a legfontosabbakat. Több plugint is folyamatosan fejlesztenek, így ha ma még nem tud kezelni pl egy csúszkát, vagy egy bizonyos LR funkciót, közel sem biztos, hogy holnap sem fogja.

 

A legszebb az egészben, hogy ezen pluginok ingyenesen letölthetők a netről, fejlesztőik ingyen, saját erejükből dolgoznak, bár mindegyik oldalán ott van a Donate gomb, tehát aki akar, az tud adakozni számukra. Márpedig amennyi munkát fektetnek bele és amennyire megkönnyítik az életünket, meg is érdemlik!

 

Ahhoz tehát, hogy összekössük a MIDI kontrollerünket a Lightroommal, szükséges egy olyan kontroller, ami USB-n keresztül csatlakozik a számítógépünkhöz, szükséges egy Lightroom, lehetőleg valami újabb verzió, de ha régi van, akkor sincs ok a pánikra, és szükséges egy netről letölthető kis plugin, amit a Lightroom - File menü - Plugin Managerben kell telepíteni a + gomb megnyomásával. Ha ezt megtettük, a plugin minden Lightroom indításkor el fog indulni és összeköti a kontrollert a szoftverrel, tehát a továbbiakban már nem kell ezzel bajlódni.

 

Említettük már, hogy mi van akkor, ha kevesebb a potméter/gomb a kontrolleren, mint amennyit a Lightroomban használunk? Semmi gond, erre van szoftveres és hardveres megoldás is, a hardveres az, hogy számos kontrolleren lehet potméterkiosztást váltani egy gombnyomásra. Egyes gyártók ezt Layernek, mások Page-nek, megint mások Presetnek hívják, a lényegük az, hogy a kontroller kezelőegységei az egyik Layeren/Preseten/Page-en mást csinálnak, mint a másikon és ezen kiosztások között dedikált gombokkal tudunk váltogatni. Vannak olyan kontrollerek, ahol csak kétféle kiosztás között tudunk váltani (pl. Layer A és Layer B), de vannak olyanok, ahol akár 32-féle kiosztást tudunk létrehozni, csak győzzük megjegyezni, hogy melyiken melyik kezelőegység mit csinál. Ez tehát a hardveres megoldás, de létezik szoftveres is, ami akkor jön jól, ha olyan kontrollerünk van, amelyiken nem lehet hardveresen potikiosztást váltogatni.

 

Lássuk tehát, milyen pluginok vannak?

 

MIDI2LR

 

Ez a legnépszerűbb és mára a legjobban sikerült plugin, a kontrollerezők döntő többsége ezt használja és a fejlesztője hónapról hónapra, sőt szinte hétről hétre toldozza-foldozza, fejleszti, okosítja. Létezik belőle Windows és Mac verzió is, fontos viszont, hogy a Lightroom 6 és CC szoftverekkel működik problémamentesen. Ennél korábbi verzióval sajnos nem, ahhoz más progi kell, ám azok nem ennyire jók.

 

A MIDI2LR-t innen lehet ingyenesen letölteni.

midi2lr

Nagy előnye, hogy a plugin telepítése után egy külön ablakban jelenik meg a kezelőfelülete (ami addig fut a háttérben, amíg a Lightroom nyitva van), és ezen kezelőfelület segítéségével pofonegyszerűen tudjuk testreszabni (mappingelni szép magyar szóval) a kontrollerünket, vagyis minden potméterhez és gombhoz hozzárendelni az általunk kiválasztott Lightroom csúszkát vagy funkciót. Ez úgy működik, hogy megmozdítunk egy potmétert, vagy megnyomunk egy gombot a kontrolleren, ennek jele pedig meg fog jelenni a MIDI2LR ablakában poti esetén CC-kód, gomb esetén Note-kód formájában, mellette egy legördülő menüvel. Ebből a menüből választhatjuk ki, hogy az adott potihoz/gombhoz (effektíve az általa kibocsájtott CC/Note jelhez) milyen funkciót akarunk társítani. Pld az első potmétert megmozdítva megjelenik a CC01 kód, ehhez kiválasztjuk az Exposure csúszkát. Onnantól kezdve az első potmétert állítva mozogni fog a Lightroom Exposure csúszkája, tehát azzal tudjuk a képünk világosságát állítani. Ugyanígy ha pl megnyomjuk az első gombot, megjelenik a Note01 kód az ablakban, ahhoz kiválasztjuk az 1-csillagos képértékelést, onnantól kezdve ha egy fotónknál megnyomjuk azt a gombot, a kép kap egy egycsillagos értékelést.

Ha az elsővel megvagyunk, jöhet a következő poti/tekerő/gomb megmozdítása, ez újabb CC/Note kódot ad, amihez kiválaszthatunk a legördülőből egy funkciót, és így tovább. Ha minddel készen vagyunk amire szükségünk van, a beállításokat elmentjük egy ún. Profile-ba, ebből fogja a MIDI2LR a következő induláskor beolvasni a beállításokat. Létrehozhatunk több ilyen profilt is, az egyikben a rendelkezésre álló potméterek/gombok ezt tudják, a másikban meg amazt, és könnyedén fogunk tudni váltogatni a profilok között, hiszen a profilok közti oda-vissza váltást is rá lehet programozni egy-egy kontroller gombra. 

 

Ezzel ki is küszöböltük azt a problémát, hogy kevesebb a potméterünk/gombunk a kontrolleren, mint ahány csúszka/funkció van a LR-ban. Lássunk egy példát: egy 8 potméteres kontroller esetében beállíthatjuk, hogy az első profilnál a rendelkezésre álló 8 poti legyen a White Balance, Tint, Exposure, Contrast, Clarity, Vibrance, Saturation és Sharpness, második profilnál ugyanez a 8 poti legyen a Whites, Blacks, Shadows, Highlights, és mondjuk a Curves 4 csúszkája. A kontroller két egymás melleti gombjára meg ráprogamozzuk, hogy a két profil között váltson oda-vissza, ha megnyomjuk.

 

Ez tehát a szoftveres kiküszöbölése annak, ha a kevés a kezelőegység a kontrollerünkön, a hardveres verziót pedig már megírtuk az előző blokkban.

 

A MIDI2LR-be került talán a legtöbb elérhető Lightroom funkció mára, mivel elég sokan fejlesztik, vagy inkább úgy mondanám, hogy elég sokan segítik az rsjaffe becenevű fejlesztőjét, így mindenképpen ezt javasoljuk, amennyiben új Lightroomot használsz. Ha korábbi verziód van, olvass tovább.

 

Windowshoz

 

Paddy

 

A Paddy volt az első Lightroom plugin, amelynek segítségével kontrollert lehetett használni a Lightroomban, gyakorlatilag ez a szoftver indította el az új hullámot.

 

A Paddyt innen lehet ingyenesen letölteni.

Sajnos azonban felhagytak a fejlesztésével, így csupán Lightroom 5-ig kompatibilis. A plugin weboldalán jóllehet ott a piros szöveg, hogy készül a LR6/CC-re optimalizált verzió, és néhány hét türelmet kér a fejlesztő, de sajnos ez a szöveg hónapok óta ki van írva, és egy kolléga emailt váltott vele, amiben elárulta, hogy egy másik programozói nyelvet kellene megtanulnia az újraíráshoz, erre pedig nincs ideje. A Paddy pontos telepítése és konfigurálása sajnos nem ismert, neten találni néhány útmutatót. Azt tudni kell, hogy a Paddyt eredendően a Behringer BCF2000 és BCR2000 kontrollerhez írták, később a Novation Nocturnre is kihegyezték, de hogy más kontrollerekkel is használható-e azt sajnos nem tudjuk jelenleg teljes bizonyossággal, de nagy valószínűséggel másokkal is lehet használni.

Érdemes még megemlíteni, hogy a Paddynél volt olyan kezdeményezés, hogy iPadet használjunk egy speciális kezelőfelülettel midi kontroller helyett, de ez nem egyedi ötlet volt, később kitérünk rá.

 

MAC-hez

 

Knobroom

 

A MIDI2LR mellett a Knobroom volt a másik, viszonylag elterjedt LR plugin. Azért csak volt, mert ezt sem fejlesztik jó ideje, ám szerencsére a Lightroom 6/CC-vel is kompatibilis már (nomeg persze az elődökkel). Nagyjából ezzel egyidőben állt le a fejlesztése. 

 

A Knobroomot innen lehet ingyenesen letölteni.

Ennek nincs saját ablaka, hanem a Lightroom (File menü) Plugin Managerében lehet beállítani (mappingelni), emiatt használata, pontosabban konfigurálása nem olyan kényelmes, mint a MIDI2LR-é. Elsősorban az Automap-kompatibilis Novation kontrollerekhez találták ki (erről lesz szó később), de más kontrollerekkel is használható, csak tudni kell, hogy melyik potméter hányas CC-kódot küld a számítógépre, amit egyes típusoknál problémás lehet kideríteni. A Knobroom készletében lévő Lightroom funkciók sem olyan kiterjedtek, mint a MIDI2LR készlete, de azért nem rossz, elég sok dolgot megtalálni benne.

 

Pfixer

 

Ez egy fizetős plugin Macintoshra a Pusher Labstól, ráadásul nem csak a plugint lehet megvenni, hanem árulnak hozzá kétfajta kontrollert is, csomagban véve gyakorlatilag egy készterméket kapunk, előre felprogramozzák, sőt a kontrollereket eszerint fel is matricázzák. Sok funkció megtalálható benne (sajnos ismeretségi körben senki nem próbálta fizetős volta miatt, így nem tudni mennyi), de ha felmatricázott kontrollerrel használjuk, akkor eléggé kötött a dolog, nem tudjuk saját ízlésünk/munkamódszerünk szerint alakítani, mert ha így teszünk értelmét veszti a felmatricázás. Segítségével ugyanakkor nem csak egy MIDI kontrollert tudunk felprogramozni, hanem billentyűzetet és Magic Trackpadet is, utóbbi esetében gesztusokhoz tudunk LR funkciókat rendelni.

 

A Pfixert itt lehet megvásárolni 100 dollárért.

Palette Gear

 

Ez egy külön téma, mivel szoftver és hardver egyben. Saját kontrollert fejlesztettek közösségi finanszírozásból, mely moduláris, tehát a potmétereket, tekerőket, gombokat külön lehet megvásárolni és ízlés szerint összerakni. Sajna azonban egy komolyabb kontrollerrel megegyező setup összerakása egy vagyonba kerül, és nagy helyet foglal. Fontos azonban tudni, hogy a Palette Gear nem csak Lightroomra fejlesztett, hanem Photoshopra, videoszerkesztőkre és más Adobe szoftverekre is, bár jórészük e cikk írásakor még béta verzió. Szerintünk egy komolyabb kontroller + MIDI2LR plugin kombinációhoz képest a Palette Gear egy drága játékszer.

 

A Palette Gear projektet itt találjátok.

 

Tabletes használat

 

Mielőtt rátérnénk a hardveres részre, nem mehetünk el amellett, hogy tablettel is lehetőség van MIDI controllert használni a Lightroomhoz. iOS-re és Androidra is számos app létezik (pl Midi Touch, TouchOSC, vagy akár a kifejezetten Lightroomos használatra szánt LRPAD), akár még ingyenesek is, melyek révén a tabletünket virtuális MIDI kontrollerré avanzsálhatjuk, és vezetékkel, vagy wifin keresztül csatlakoztatjuk a Lightroomhoz, illetve a fenti pluginek valamelyikéhez. Egy ilyen app segítségével a tablet ugyanolyan standard MIDI jelet küld ki, mint amit egy normál kontroller tenne. Ez valahol azért félmegoldás, hiszen érintőkijelzős a működése (wifin keresztül ráadásul pár millisecundum késleltetés is tapasztalható, vezetékkel csatlakoztatva ez nem téma), tehát nem sokkal jobb a helyzet, mintha egy tapipaddal/trackpaddel mozgatnánk a Lightroom csúszkákat a monitoron. Talán annyival könnyebb a dolgunk így, hogy egy tableten nagyobbak a csúszkák (bár ez erősen app-függő), megérintve a tekerőket is jobbra-balra, vagy fel-le húzkodva lehet szabályozni, így picivel talán finomabban lehet dolgozni, mint az egérkurzorral a monitoron. Félmegoldás, de ha van otthon tablet, akkor jobb, mint a semmi. :) A hardveres gombokat, tekerőket, potmétereket azonban egy virtuális cucc nem tudja überelni.

Most hogy áttekintettük a MIDI kontrolleres Lightroom használathoz való szoftvereket, lássuk a Hardveres oldalt, vagyis azt, hogy milyen fajta MIDI vezérlőt érdemes beszerezni a munkához?

bottom of page